Já a další tisíce nositelů rovnátek

7. listopadu 2017 v 17:17 | Monica Hell |  Anima Mea
Minulé úterý jsem se slavnostně zařadila mezi hrdé nositele rovnátek tzv. na pevno. Od těch dob uběhl již celý týden a já mám dnes v puse již kompletně vše, co mi bylo plánováno do ní vložit. Napíšu vám o tom, co tam vlastně mám a jak vše probíhalo od začátku.

Jednoho dne ve čtvrtek v době, kdy mi bylo asi 15 let, jsem měla ve škole k obědu krupičkovou kaši… Přišlo mi divné, že po kašovité stravě mám podrážděné horní patro v puse. Záhy, do několika dnů mi došlo, že jsem si patro neodřela, nýbrž že mi začal vyrůstat špičák ve druhé řadě zubů. Tenkrát jsem zjistila, že jsem vlastně takový žralok- ten má také několik řad zubů. A to je začátek celého příběhu. :D

Když mi špičák poporostl, byla mi nasazena rovnátka vyndavací, jen noc, která ovšem nepomohla. (Jako by to mamka neříkala od začátku. V rodině již máme zkušenosti, že tato rovnátka moc nepomáhají.) Ty stály okolo 2.500,-.

Když jsem se po letech konečně usadila v jednom městě, rozhodla jsem se se svými zuby opět něco dělat. Řekla jsem si: "Čím dřív budu mít zuby srovnaný, tím dýl si výsledku užiju!" Tak snad je nebudu mít navždy. :D Tedy jsem se v březnu tohoto roku objednala na ortodoncii s tím, že chci zuby rovnat rovnátky na pevno. Na konzultaci jsem se dostala až v květnu. Zde se mě paní doktorka podívala a řekla mi, co by mi se zubem mohla provést s tím, že si mám vše rozmyslet. Ještě jsem si nechala udělat rentgen a přijít jsem měla až v srpnu.

Tedy jsem ortodoncii opět navštívila a odsouhlasila průběh a způsob léčby. Byly mi provedeny otisky obou zubních pater a pozvána jsem byla znovu až na říjen. Za minulé provedené práce jsem zaplatila celkem 400,-.

Desátého měsíce dá se říci započala mé léčba. Jeden týden mi byly okolo jedné stoličky na horním oblouku nasazeny jakési gumové kroužky, které měly za úkol vytvoření mezer. První den po nasazení mě zuby trochu bolely, ale nebylo to tak strašné.

Po 7 dnech byly kroužky vyjmuty a lékařka mi zkoušela nasadit okolo oněch stoliček kovové kroužky, na kterých mi budou držet rovnátka. Zajímavé= bylo to, že mám tak drobné zuby, že lidem obvykle dává velikost 26-28, zatímco mě nasadila 8-10. Nevím, v čem jsou tyto velikosti, ale mě se moje zuby nezdají zas tak moc malé. :D Zároveň mi byl proveden další otisk, tentokrát spodní čelisti, neboť dostanu jakousi nákusnou dlahu. To roto, abych nemohla zcela stisknout zuby k sobě a špičák mohl být bez zadrhnutí vtlačen do své řady. Z ordinace jsem odcházela se zuby osvobozenými od gumiček i kovu. Od této chvíle mi byla vyráběna rovnátka.

Za další týden mi byly gumové kroužky znovu nasazeny, ale tentokráte vůbec nic nebolelo.

Na konci října, přesně na Samhain mi byly nasazeny rovnátka. Celá akce trvala asi 1,5h. Nejprve mi byly nasazeny kovové kroužky okolo 1. stoliček. Ty byly zacementovány a pokračovalo se lepením zámečků na jednotlivé zuby. Na zámečku je speciální lepidlo, rychleji tuhnoucí pod světlem speciální lampy. Nakonec doktorka na zámečky připevnila drát pomocí gumiček, jejichž barvu jsem si mohla zvolit sama. Pro začátek jsem vybrala světlou stříbrnou, ale už se těším, až je po měsíci budu měnit a půjdu do nějaké odvážnější barvy. Poté mi sestra na modelu ukázala správné čištění zubů a co dělat při případných potížích. Za rovnátka jsem zaplatila 8.900,- a za kartáčky a vosk dalších 210,-.

První den mě zuby vlastně moc nebolely, ale přes noc se vše ozvalo. Bolest nebyla nijak extrémně silná, ale velice nepříjemná a měla jsem chuť rovnátka vyrvat. Litovala jsem, že jsem do toho šla.

Zuby mě silně bolely dva dny, ten třetí jsem si zvykla… :D Jedla jsem jogurty a pudinky, trpěla hladem a bolestí. Čtvrtý a pátý den, o víkendu, bylo vše o dost lepší. Už jsem dokázala rozkousat malé kousky masa zadními stoličkami, což jsem považovala za úspěch.

Dnes, v úterý opět po týdnu mi byla na spodní zuby přilepena nákusná dlaha. Jedná se vlastně o takové 2 plastové odlitky zadních 4 zubů na každé straně, vpředu spojeny drátem. Je to nepříjemné, jídlo již nekoušu, nýbrž vlastně drtím a jsem zvědavá, jak s tím budu žít. :D Za dlahu a drát, jenž mi vede přes horní patro, jsem zaplatila 1.400,-.

V ordinaci se mám znovu zastavit až v prosinci a pak každý další měsíc. Léčba bude trvat prý okolo dvou let, tak jsem zvědavá, jak to všechno dopadne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 7. listopadu 2017 v 17:40 | Reagovat

Také jsem kdysi měla rovnátka na pevno, ale přímo jsem je nenáviděla :-D

2 feministicgirl feministicgirl | 7. listopadu 2017 v 18:47 | Reagovat

To by člověk nevěřil, jak takové pořízení rovnátek může být složité. Tak ať ti to funguje.

3 HzB alias zeny-nejsou HzB alias zeny-nejsou | Web | 9. listopadu 2017 v 8:52 | Reagovat

Ano ano, bez peněz do hospody nelez, s křivými zuby si ženskou nehledej...

4 M. M. | Web | 9. listopadu 2017 v 14:32 | Reagovat

Když čtu tento článek, tak si vzpomínám na strasti, které jsem si s rovnátky užila. Bylo mi necelých 12, když mi zubařka řekla, že budu muset nosit rovnátka. Vůbec jsem z toho nebyla nadšená, ale nakonec jsem si zvykla. Nejhorší na tom asi byly ty bolesti zubů, když mi tam něco upravovali. Pokaždé jsem pak trpěla a kousnout si třeba jen do pečiva bylo za trest. Ovšem za to věčné ulívání ze školy to stálo. :-D Naštěstí rodiče tehda neplatili takové pálky. Pokud si dobře vzpomínám, jedno patro vyšlo na něco přes dva tisíce a ještě něco proplatila pojišťovna. Po roce a půl mi byly sundány a několik let jsem pak měla nosit vyndavací. S jejich nošením jsem se neobtěžovala snad ani rok. =D Na ortodoncii mi zuby vychvalovali i tak, tak proč bych je nosila že jo. =D Teď už jezdím na ortodoncii jen jednou za rok kvůli drátku, který mám nalepený vzadu na horním patře. Při poslední kontrole si všimli, že se mi trochu křiví jeden zub na spodním patře. Jediné řešení by bylo zase nasadit rovnátka, ale bylo pouze na mně, jestli to podstoupím. Vzhledem k tomu, že to není tak výrazné, jsem to odmítla. Nějak nemám chuť to podstupovat celé znovu. A když se dívám na ty ceny, tak doufám, že se ty zuby už moc nevykřiví! =D

5 abcd abcd | E-mail | 9. listopadu 2017 v 20:22 | Reagovat

2 roky? Tak to říká snad každý zubař. Mně 2 roky slibovala zubařka taky a nakonec se z toho vyklubalo 3,5 roku :D Za měsíc mi je už ale sundá. Nemůžu se dočkat. Z patrového oblouku mě už nesnesitelně bolí okraje jazyka. Už čekám na den, kdy se budu moct zakousnout do jablka jako normální člověk a začít normálně mluvit. Kdo by tomu byl věřil, že rovnátka dokážou člověku tak moc změnit arikulaci. O:)
Přeju co nejmíň bolesti a co nejkratší dobu strávenou s rovnátky na zubech! :)

6 lifeofthegirl lifeofthegirl | 9. listopadu 2017 v 21:42 | Reagovat

Moje sestra měla stejný případ (špičák jí rostl z patra) rovnátka měla 5 let, zubař sliboval dva roky ....
Přeji hodně sil a co nejméně bolesti, i když to k rovnátkům bohužel patří. Protože se říká : pro krásu se musí trpět a je to sakra pravda :-D O:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama