Září 2017

Křížem krážem po hradech a zámcích

17. září 2017 v 12:12 | Monica Hell |  Anima Mea
Sotva začalo být venku trochu hezky a teplo, vyrazili jsme s Mikem obdivovat naše České památky. Sezonu jsme zahájili květnovou návštěvou hradu Křivoklát, kde se zrovna konala nějaká akce, na jejíž název si již bohužel nevzpomínám.

Shlédli jsme několik stánků na nádvoří, dozvěděli se mnoho novinek při prohlídce hradu, vystoupali na vrcholek věže. Nakonec jsme ještě navštívili vyhlášenou vyhlídku na hrad, která je kousek od něj.






O pár týdnů později jsme se ještě na hradě Radyni učili keltským technikám pletení pásků a podobných tkaniček. Bylo to zajímavé a lidé tenkrát byli neuvěřitelně šikovní. Bavilo mě to, ale doma jsem na to již neměla trpělivost. :-D

Naše další putování vedlo do Plaského kláštera, který je zajímavý tím, že je postaven na pilotech, kvůli vodě pod sebou. Nejen že nás zaujala velikost historické stavby, ale zároveň nás nadchla nejmodernější letecká technika. Zrovna ten den byl totiž na přilehlém letišti Letecký den a my jsme přes kopec obdivovali leteckou akrobacii, bitvu 2.sv.v., ale hlavně nadzvukové stíhačky letící ohromnou rychlostí a vydávající ještě větší hluk.



Ještě před začátkem prázdnin jsme se podívali do Bečova nad Teplou, kudy jsme minulý rok pouze projížděli při naší "Cestě kolem Čech za 8 dní". I tentokrát jsme interiéry hradu a zámku, ale hlavně Relikviář sv.Maura obdivovali pouze v duchu, jelikož jsme se do města dostali v době, kdy byl komplex uzavřen. Prohlédli jsme si alespoň zajímavou stezku vedoucí na šibeniční vrch a hezky se prošli po okolí.



Jako již tradičně jsme s kamarádkou navštívili chatu v Posázaví a při tom se zajeli podívat na nedaleký Český Šternberk. Zajímavé na tomto hradu je to, že jeho majitel bydlí přímo v prvním patře. Přemýšlím také o bydlení na hradě. Sehnat ho ale dnes není moc velký problém. Problém je uvést ho do obyvatelného stavu.



S Mikem jsme plánovali týdenní pěší turistiku po Českém Ráji. Počasí nám ale nepřálo a po týdnech horka přišly deště. Kvůli tomu jsme dovolenou zrušili s tím, že si alespoň užijeme Vánoce. :-)
Novou tradici budujeme v návštěvě festivalu Skotské hry. Již podruhé jsme se vydali na zámek Sychrov, kde se každoročně v srpnu konají oslavy Skotských tradic. Zkusili jsme podat nějaké výkony a odměnou nám bylo okusení pravé skotské whisky. Při poslechu kvalitní hudby jsme si s přítelem dali Cranachan, tzv. whisky v pevném skupenství. Byl to výborný desert skládající se z ovesných vloček, smetany, malin a oné pověstné whisky. Moc se mi líbily ukázky sokolnictví a výuka tanců. Mike se se svým novým kiltem přičinil k překonání loňského rekordu "Nejvíce mužů v kiltu či kostkované sukni na jednom místě". Shromáždilo se jich celých 319!
Velice záživné bylo ale spaní. S Mikem jsme si ustali v nákladním prostoru dodávky. Musím uznat, že to byla skvělá volba, neboť první noc přišla ohromná bouřka a my byli stále v suchu a pohodlí (oproti sousedům se stanem).
Cestou z her jsme ještě obdivovali krásy Mladé Boleslavi. Zklamal mě zde sice hrad, ale plně ho vynahradilo muzeum se svým "Dračím trůnem" před vchodem. Takové křeslo bych chtěla ke stolu. :-D Také jsem si hodně vyhrála s Mladoboleslavskou fontánou na náměstí. Ta zobrazovala tok řeky Jizery a nápad i zpracování mě velmi zaujalo.


Ke konci prázdnin jsme se podívali na Zemi živitelku, kde jsem já osobně byla poprvé. Byla to zajímavá výstava, ale celkově moc nechápu, co na tom všichni mají…
Z Českých Budějovic jsme nabrali směr Český Krumlov. Stojí zde opravdu krásný hrad a zámek, dojem kazí jen množství cizinců srovnatelné s tím v Praze. Však je také zdejší hrad druhým největším v ČR, kvůli chybějícímu 1 m2, aby dohnal ten největší, Pražský.
Těšila jsem se na medvědy, které jsem ale bohužel neviděla. Dva chcípli a třetí byl zalezlý.
Krumlovské zahrady jsou skvělým odpočinkovým místem a ještě k tomu můžete obdivovat zdejší otáčivé hlediště. Věřím, že z něj jednou shlédnu i nějaké představení.
V Krumlově jsme si s Mikem také prohlédli interaktivní prohlídku lidských dovedností v klášteře. Interaktivní byla v tom, že člověk mohl prakticky vše osahat a něco si i sám zkusit. Například psaní brkem, výrobu vonné soli do koupele, aromatického oleje, svíček i mýdla.





Tím naše výletování po krásách republiky zatím skončilo. Myslím, že i přes zrušenou hlavní dovolenou mám zážitků dostatek a viděla jsem množství krásných míst, staveb i věcí. Teď už se těším na Vánoce. :D