Květen 2016

Pečetidlo z moduritu

27. května 2016 v 17:17 | Monica Hell |  Tvoření a návody
Také vás tak fascinuje doba dávno minulá, kdy se odesílatel dopisu "podepsal" formou pečeti už na obálku?
Pokud vás láká dělat to právě tak, existuje mnoho způsobů, jak si svou osobní pečeť vyrobit. Tady vám předvedu jeden z těch nejjednodušších, ale zároveň s efektním dojmem, kdy znak z pečeti "vystupuje".

Co budete potřebovat?
  • Modurit, nebo modelovací hmotu
  • Knoflík s požadovaným vzorem
  • Lak
Já jsem použila starý kovový knoflík se vzorem kotvy, který jsem kdysi našla v babiččino šití. Jeho stáří mi trochu zaručuje, že má pečeť bude jedinečná.

Modurit jsem nejprve pořádně propracovala, aby změkl. Pak jsem tvarovala pečetidlo do požadovaného tvaru tak, aby dobře padlo do ruky. Nakonec jsem do spodní strany obtiskla knoflík. Několik dní jsem nechala pečetidlo prosychat.
Když byly hmota dostatečně vytvrdlá, vše jsem nalakovala. Když budete lakovat otisk, dejte pozor, abyste nenanesli moc silnou vrstvu a tím se vám "nezalily" detaily pečetě.

Jak pečetidlo používat?
Můžete si pořídit speciální pečetní vosk- má mnohem větší tvrdost a tedy odolnost. Já používám klasický vosk ze svíčky a jde to s ním dost dobře.
Na dopis nakapejte dostatečné množství vosku- aby byl schopen vyplnit všechny záhyby pečeti. Chvíli ho nechte tuhnout, klidně i 1-2 minuty a teprve když už vosk není tekutý, jen měkký a tvárný, vtiskněte do něj pečetidlo.


Maturitu? Ne, děkuji, už jsem měla.

17. května 2016 v 12:56 | Monica Hell |  Anima Mea
Tak to mám konečně za sebou! Myslím tím kompletně celou maturitu, tedy z češtiny, matiky i chemie. Mám neuvěřitelnou radost, že už se konečně zase nějakou dobu nebudu muset učit do zpitomění. :D

Jaká byla státní maturita?
Na otázku ohledně státní maturity z matiky mám jednoduchou odpověď- vcelku jednoduchá. Prakticky se obtížností ani zadáními nelišila od předchozích ročníků. Poctivě jsem spočítala mnoho starších testů a mívala jsem je hotové tak za půl až tři čtvrtě hodiny. Když jsem psala "na ostro", překvapilo mě, jak moc času mi to zabralo. Využila jsem prakticky plných 105 minut. Uspěla jsem na 90%, což by mi podle internetových stránek Cermatu mělo stačit na 1.
Čeština byla překvapivě horší. Zadání pro mě bylo neobvykle těžké! Vyskytovaly se v něm složité a dlouhé texty a k nim se vázalo mnoho úkolů. Tedy jsem jeden text musela přečíst asi dvakrát, než jsem mu porozuměla a pak jsem se k němu musela pětkrát vrátit, neboť na něj odkazovalo moc podúloh. Celkově si stěžuji na nedostatek času.
Mimochodem, Ezop a epizeuxis mi nedělal problém! Obzvlášť neznalost Ezopa se mi jeví jako ostuda! Epizeuxis byl těžší, ale dal se najít pomocí vyhledávání něčeho "neobvyklého". :D
Slohová témata byla vcelku dobrá, nejvíce se mi zalíbilo vyprávění na úryvek z Alchymisty. Myslí, že jsem napsala vcelku hezký fantasy příběh (kde jsem smotala Eragona, Hru o trůny a Pána prstenů). Škoda, že svůj sloh pravděpodobně už nikdy nedostanu zpátky. Vážně se mi povedl. :D
U ústní zkoušky nastaly trochu zmatky. Jelikož jsem šla na řadu první, hned ráno v pondělí, byla i přísedící učitelka trochu zmatená. Po vytažení mé "šťastné" třináctky mi dala ze školního seznamu šedesáti děl jejich třináctku- Máj. Po chvíli na potítku, kdy jsem stihla napsat století, kdy byl napsán, ke mně přiběhla má zkoušející češtinářka a dala mi třináctku z mého seznamu- R.U.R.
Známku z češtiny oficiálně nevím, neboť se musí zprůměrovat, ale tuším za 2.

Profilovou maturitu jsem dělala z matematiky a chemie.
Nejprve jsem dělala chemii. Strašně jsem se jí bála. Naštěstí jsem měla štěstí na otázky a vytáhla jsem si 12. Alkoholy a fenoly. Sice o fenolech jsem moc nevěděla, ale dost jsem si vymyslela, aby to stačilo na 2. Musím uznat, že maturita z chemie byla nejvtipnější maturita, jakou jsem kdy dělala. :D (A že jsem maturit dělala hodně…) Když se mě učitel ptal na smrtelnou dávku methanolu, vzal si do ruky skleničku s vodou na nápadně upíjel. První, co jsem si v tu chvíli řekla bylo: "Taky bych pila.", a pak mi to došlo. :D :D
Matika byla těžká. Na potítku jsem prakticky nevypočítala správně ani jeden ze čtyř příkladů, ale u tabule mi učitelka poradila větou: "To bych nedělala." a tím pádem mi to najednou vyšlo. Při vyhlášení výsledků jsem zažila neuvěřitelný šok- z matiky jsem dostala 1!! (Čekala jsem za 3.) Při gratulaci se ke mně učitelka naklonila se slovy: "Ty máš štěstí, že jsi mě poslouchala."

Jestliže jsou mé výpočty správné, myslím, že bych mohla nakonec i doufat za vyznamenání z maturity. To je naprosto neuvěřitelné. Pamatuji si, že když jsem se doslechla o vyznamenání z této zkoušky, řekla jsem si, že je to pro mě naprosto nereálné, neboť se nepřinutím natolik se naučit.
Přiznávám, že jsem měla nehorázné štěstí na vytažené otázky a učitelé mají také velkou zásluhu. Už nikdy nechci dělat takovéhle zkoušky. Bylo hrozné se dennodenně učit a pak tam jít jak na popravu!
Z toho vyplývá jediný závěr- nechci na vejšku!

Přeji, ať se to všem maturantů povede alespoň tak, jako mě.