Alban Arthuan- zimní slunovrat

21. prosince 2015 v 14:41 | Monica Hell |  Keltové
Den zimního slunovratu, slavený většinou 21., tento rok ale až 22. prosince pro nás znamená počátek zimy jako ročního období. Keltové slavili svátek zvaný Alban Arthuan ("světlo medvěda"), nebo Meán Geimhridh ("střed zimy"). S tímto svátkem můžeme spojovat i naše křesťanské Vánoce.

Keltové oslavovali zrození nového boha Belena, boha slunce. Slunce totiž od tohoto dne bude už jen sílit. Aby i lidé přispěli k posílení, zapalovali ohně na polích a do domu se přinášelo tzv. "poleno". To šli sehnat mladíci, kteří v lese vybrali nejčastěji dub. Tomu darovali oběti, uctili ho a vysvětlili, že ho musí porazit. Se stromem se jednalo jako s živou bytostí.
Když bylo poleno přitaženo do domu, bylo zde ozdobeno tradičními rostlinami, potřeno medem, posypáno moukou a polito pivem. Starými uhlíky se zapálilo v krbu a mělo hořet po 14 dnů, až do našich Tří králů. Mělo hořet tedy celý keltský týden. První noc u polena bděla celá rodina a vyprávěly se příběhy, pověsti a pohádky.

Popel z polena se pak rozsypal po celém domě, zakopával do země a přisýpal se i do krmení zvířat. To proto, aby vše bylo požehnané sluncem, byla dobrá úroda a do domu neuhodil blesk.

Za tradiční rostliny byly považovány ty, které byly stálezelené, jako například cesmína (rudé bobule značí slunce), břečťan, jmelí (chrání proti zlým vlivům), dále túje, cypřiš, jalovec, borovice, cedr, zimostráz. Rostliny s trny nebo jehlicemi měli dům chránit před uřknutím.

Těmito rostlinami a barevnými pentlemi byl zdoben i celý dům a stáje. Věřilo se, že si takto ozdobeného domu všimne dobrý duch a přijde se dovnitř ohřát.

Pokud na bezu ještě před oslavami zůstaly bezinky, druidové z nich připravili rituální víno. To se pak na oslavách společně s pivem popíjelo.

Jedly se žluté pokrmy z vajec, pokud byly. Dále kaše, placky a pekly se kulaté ovocné koláče.
Keltové si také dávali drobné dárky. Většinou proto, aby se rozveselili v temných a studených zimních dnech.


Lidé byli zvědaví na svou budoucnost a tak jí věštili pomocí jadérek ořechů a jablek. Pokud byl plod zdravý, značil prosperitu a štěstí, ale pokud byl červivý nebo poškozený, předznamenával neštěstí, nemoc, nebo smrt.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama