Duben 2015

Beltine

29. dubna 2015 v 18:22 | Monica Hell |  Keltové
Beltine je svátkem světel a boha Belena či Bela. Často je také nazýván Beltene nebo Beltain, irsky Bell´tejn. Bel znamená "jasný, zářící", tine označuje oheň. Tedy Belenův oheň nebo zářící oheň.
Svátek se slaví v podvečer 30. dubna až do 1.května. Značí vládu tzv. Velkého slunce a příchod světlejší poloviny roku, která potrvá až do Samhainu (30. října).

Oheň
Lidé věděli, že se v této době již nemusí obávat kruté zimy, ale museli si zajistit magickou ochranu a přízeň bohů kvůli možným pohromám na úrodě.
Hasila se ohniště v domácnostech a pomocí druidy posvěcených uhlíků se rozžínaly ohně nové. Tak se očistily domy.
Druidové po západu slunce zapalovali velké ohně v posvátných hájích a na kopcích. Pro očistu přes ně poté lidé přeskakovali a zvířata se dýmem okuřovala, případně i přímo přes oheň převáděla.
Součástí očisty bylo i koupání, nebo alespoň namáčení části těla do potoka a polykání květů kočiček.
Pro posílení moci ohně se do něj házely zvířecí oběti, což bylo později nahrazeno pouze symbolickou obětí (= dnešní upálení čarodějnice).
Lidé pořádali průvody na polích, kdy se oblékli do zelených oděvů, či přímo do kostýmů z větví a rostlin. Na hlavách měli hlohové věnce a v rukou drželi hole zdobené větvičkami jehličnanů, které jsou stále zelené, jako symbol nesmrtelné energie a síly. Dnes je tento zvyk známý jako stavění Májky.
Muži vyhazovali do vzduchu zapálená březová košťata a z kopce se kutálela zapálená kola. Komu se dokutálelo až dolů, čekal ho šťastný a příznivý rok. Jinak měl očekávat nějakou pohromu.

Pokrmy
Keltové tradičně pili medovinu a pivo, jedli pečené maso. Další pokrmy byly z mléka a ovesné mouky. Pekly se koláče z obilí posvěceného posledního snopu minulého roku. Ty se také mohly kutálet z kopců, stejně jako ohnivá kola. Komu se cestou koláč zlomil, čekalo ho neštěstí.

Májový král a královna
Losováním se volil Zelený král, který si k sobě zvolil pannu jako svou královnu. Jejich svatba magicky podporovala růst a plodnost. Svou královnu pannu pak učinil ženou.

Uzavíraly se svatby "na zkušenou". Manželé spolu byli přesně rok a jeden den. Když jim svazek spolu nevyhovoval, svatba se mohla jednoduše zrušit.
Snoubenci a milenci utíkali do lesů, kde plodili děti. Říkalo se, že děti počaté na Beltine jsou v životě velmi šťastné, neboť tu noc byl každý muž bohem a každá žena bohyní, tedy jejich potomek byl božím dítětem.
Zamilovaní lidé pili nápoje ze stejného poháru, v němž byl ponořen čerstvý květ.
Ráno si ženy omývaly obličej rosou, aby byly po celý rok krásné.

Kožený vyplétaný náramek

17. dubna 2015 v 15:09 | Monica Hell |  Tvoření a návody
To, že jsem sem v minulých dnech přidala návody na aplikaci nýtovacích knoflíků a obuvnických kroužků, nebylo bezúčelné.
Dnes vám představím výrobu koženého náramku vypleteného s koženou šňůrkou.

Co je potřeba?
  • Pruh kůže na podklad náramku
  • Kožená šňůrka kontrastní barvy k podkladové kůži, cca 40cm
  • Nýtovací náčiní (viz návody ke knoflíkům a kroužkům)
  • Krejčovský metr
  • Pravítko
  • Nůž a prkénko k řezání kůže
Začneme tím, že si zvolíme požadovanou šířku náramku. Já jsem dělala od 7cm do 8cm široké. Krejčovským metrem změříme obvod zápěstí. Od zápěstí posuneme metr o šíři náramku směrem k lokti a změříme obvod ruky. K oboum obvodům připočteme ještě nejméně 3cm. Ty jsou na to, abychom mohli náramek zapínat na "patenty".Náramek si načrtneme na kůži a nožem vyřízneme. Kůži je lepší řezat než střihat. Střihat ji nůžkami samozřejmě taé jde, ale často se nepovou rovně ustřihnout přímé linie.Jak máme základ náramku, můžeme se pustit do nýtování obuvnických kroužků. Návod, jak na to, najedete ZDE.


Poté do náramku aplikujeme zapínání. Návod, jak na to najdete ZDE.

Když máme vše hotové, zbývá náramek vyplést koženou šňůrkou. Můžete to udělat jakýmkoliv stylem, záleží na vaší fantasii a na tom, co se vám líbí. :-)
Mě se nejvíce líbí vyplétání křížem.

* * * * *

Chcete další návody? Co s například vlastnoručně vyrobit společenskou deskovou hru Scrabble?

10. kapitola- Bouřlivá noc

13. dubna 2015 v 14:45 | Monica Hell |  Karpaty
"Mohu tě pozvat na chvíli dál?" vešla jsem do pokoje
"Vážně už bys měla jít spát." upozornil mě, ale vešel.
"Děkuji za prohlídku." usmála jsem se a přistoupila k němu blíž.
"Nemáš zač." pošeptal. Začal mě líbat. Byl opravdu něžný a pomalu mě postrkoval k posteli. Přestal s líbáním a posadil mě. Opravdu mě překvapil tím, co řekl.
"Jak jsi tenkrát našla tu skálu, kde jsme s Johnem hráli šachy?"
Chvíli jsem se na něj koukala jako blázen.
"Náhodou, ztratily jsme se." usmála jsem se.
"Vážně?" zeptal se nečekaje odpověď, ale já přesto přikývla. Rukou začal šátrat ve svém saku. Vytáhl malou saténovou krabičku a otevřel ji. Koukala jsem se na krásný stříbrný náhrdelník, kterému dominoval broušený černý kámen.
"To je z…" nedořekla jsem, neboť mi Mike skočil do řeči:
"z té skály, kousek melanitu." usmíval se a vyndal ho z krabičky. Zapnul mi ho okolo krku.
"Je tak krásný, ten je opravdu pro mě?" nemohla jsem uvěřit.
"Dokonce byl vyroben přímo pro tebe." podotkl naoko uraženě, že mu nechci věřit.
"Jak to?"
"Pamatuješ, jak jsem ti dal další ráno ten lístek?" stále se usmíval.
Přikývla jsem, protože mi to došlo. Jel do města proto, aby nechal udělat ten náhrdelník. Jednu ruku měl stále za mým krkem a tak si mě přitáhl blíž a zase mě začal líbat. Bylo to vážně božské!
"Miluji tě." Zašeptal do ticha, které občas přehlušil zvuk hromu.
"I já tebe." odpověděla jsem mu. Pak mě položil na postel a přikryl.
"Sladké sny." naposledy mě tu noc políbil a odešel.
"Tobě také." zašeptala jsem už do ticha a za zvuku na okno jemně dopadajících kapek deště jsem spokojeně usnula v oblečení.
Vzbudila jsem se až pozdě ráno. Venku bylo zataženo a občasně pršelo. Vzala jsem si tác s připravenou snídaní a vyšla na chodbu. Zaklepala jsem na Sarah a společně jsme šly k Eleně. Zatímco jsme snídaly, povídala jsem holkám, co se stalo předešlého večera. Nějaké detaily jsem vynechala, ale stejně jim bylo vše jasné. Znají mě dokonale. Mým novým náhrdelníkem byly uchváceny téměř tak, jako včera já. Z nějakého důvodu jsem se na Mika cítila být pyšná.
Naobědvaly jsme se bez Drakeovy přítomnosti, neboť prý musí pracovat. Poté nás Mike s Jonathanem pozvali na další prohlídku.
"Nemohly bychom se tu chvíli projít samy?" zeptala se Sarah. Nevěděla jsem, oč jí jde. Podívala jsem se na Elenu, ale té jsem z výrazu stejně nic nevyčetla.
"To není problém," usmál se přívětivě Mike, "ale kdybyste nás třeba hledaly, budeme v tanečním sále. Irin ví, kde je." věnoval svůj úsměv pouze mě.
"Tak co se děje?" vyhrkla jsem netrpělivě na Sarah, sotva jsme v jídelně osaměly.
"Ukaž nám hrad, a já ti to cestou povím." vybídla mě. Tedy jsem kamarádkám ukazovala, co jsem věděla, a Sarah vyprávěla. Drake se jí moc líbil a chtěla vědět, jaký na něj máme názor. Uznala, že se chová trochu divně, ale nepřikládala tomu moc velký význam. Probraly jsme i Jonathana, s jeho náklonností k Eleně, kterou ona vůbec nebrala vážně.
Zatím jsem nás zavedla do pátého patra k malému vchodu do sálu. Chvíli jsme se zaposlouchaly do zvláštního kovového cinkotu ozývajícího se za dveřmi. Ani mě moc nepřekvapil výjev, který se nám naskytl po té, co jsme vstoupily na balkon. Šerm Jonathana a Mika ale kamarádky očividně zaskočil. Ony to nevěděly. Nadšeně jsme je sledovaly shora a já jen přemýšlela nad tím, jak moc se mi Mike s kordem líbí. Možná by mě mohl několik výpadů naučit. Sama pro sebe jsem se usmála. Byla to vzrušující představa- bojovat s Mikem.
Určitě si nás všimli, protože změnili styl a spíš se předváděli. Sledovala jsem Mikovy přesně mířené výpady, které ovšem Jonthan bez zdánlivé námahy odrážel. Nakonec udělal Mike nečekanou otočku, přiskočil k Jonathanovu pravému boku a bodl ho do zad. Byla to skvělá finta. I kdyby měl John čas zareagovat, stejně by neměl místo k napřažení ruky a už vůbec by ji nezkroutil tak, aby Mika zasáhl.
Otočili se na nás, sundali masky a uklonili se. Všechny tři jsme jim tleskaly. Oba byli naším zájmem potěšeni.

Aplikace obuvnických kroužků do kůže

1. dubna 2015 v 16:43 | Monica Hell |  Tvoření a návody
Set obuvnických kroužků a nářadí k nim potřebného mám z Bauhausu, výrobce Stabilit ( viz na obrázku vlevo).