Březen 2015

Aplikace nýtovacích knoflíků- patentů

27. března 2015 v 16:00 | Monica Hell |  Tvoření a návody
Co budeme potřebovat?
  • Nýtovací knoflíky
  • Kladivo
  • Látku, kam budeme knoflíky aplikovat
Nýtovací knoflíky snadno seženete v galanterii či prodejnách látek. Na obrázku jsou vpravo- Koh-i-noor.


Alban Eilir - jarní rovnodennost

17. března 2015 v 18:52 | Monica Hell |  Keltové
Alban Eilir nebo také Eostre, Ostara, Méan Earraigh to všechno jsou názvy pro slavnosti jara. Jména jsou velmi podobná cizojazyčným názvům Velikonoc- Easter či Ostern. Není tak náhodou, v dávných dobách totiž tyto svátky splývaly v jeden. Hlavním smyslem bylo uctít a oslavit příchod plodného jara.
Jedná se o oslavu jarní rovnodennosti, která obvykle připadá na 21. března. Je to okamžik, kdy jsou den i noc stejně dlouhé a tímto datem začíná i astronomické jaro. Slunce poroste až do letního slunovratu.

S jarními zvyklostmi se spojuje důsledná očista po zimě, držely se půsty, lidé se omývali tekoucí (živou) vodou z potoků a samozřejmě se také uklízely a čistily domácnosti. Přímo při oslavě jarní rovnodennosti proběhla očista novým ohněm, který měl zároveň symbolizovat rostoucí moc slunce.

Důležitým symbolem byly jarní květiny a čerstvé proutí. Pletly se věnce ze 7 různých rostlin: zimostráze, túje, tisu, chvojky klášterní, jedle bělokoré, smrku, vrby a buku. Takový věnec se pak zavěsil na bezový kříž připevněný k lískové holi. S tímto křížem se obcházela pole ve směru dráhy slunce.
Pletly se pomlázky, které symbolizovaly mužský falus. Vyšlehání mělo ženě dopřát plodnosti, neboli živé (čerstvé) pruty měly přivést nový život do těla vyšlehaného.
Kočičkami se zdobily domy, případně se házely do ohně, aby dům ochránily před bleskem a krupobitím.
Významnou květinou byl petrklíč. O této rostlině se traduje, že s ní bohyně Brigit odemyká nebe, aby propustila jaro a sluneční světlo na zem.

Zdobila se vajíčka, která symbolizovala nový život. Často se barvila na červeno a kreslily se na ně magické symboly. Hospodář je vkládal do poslední brázdy na svém poli, jako oběť bohům. Také se ukrývala do sýpek, aby žehnala setbě. Zavěšovala se i do stájí pro požehnání dobytku a ochranou před jeho onemocněním.
Také se z nich připravovalo množství pokrmů, jako například nádivky. Ty se obohacovaly o množství čerstvých bylinek. Takový pokrm byl velmi vítaným zpestřením po jednotvárném zimním jídelníčku.
Sváteční pokrmy symbolizovaly slunce. Pekly se koláčky i bochánky (mazance). Kousek bochánku se obětoval a zbytek snědla rodina. Věřilo se, že ten, kdo sní kousek pomazaný medem, bude po celý rok zdravý.

Mezi posvátná zvířata spojená s Albanem Eilir patří kohout, který kokrháním přivolává slunce. Dále pak zajíc- symbol životní síly a plodnosti, pes a kukačka, Brigitin pták ohlašující jaro.

V tuto dobu se hrály míčové hry, kdy míč opět symbolizoval slunce.Nástěnka

5. března 2015 v 17:08 | Monica Hell |  Tvoření a návody
Pokusím se svámi sdílet nápad, na zhotovení nástěnky. ;-)
Je to opravdu jednoduchá věc. Stačí si sehnat desku polystyrenu v požadované velikosti, materiál na potažení a drát na zhotovení poutka.
Jako potahovací materiál můžete použít nějakou látku. Já jsem ale použila obyčejný krepový papír. Fígl je v tom, že je velmi levný a tak ho můžete téměř beze "ztrát" kdykoliv vyměnit. a to nejen, když se zničí. Líbí se vám červená? No prosím ... udělejte si červenou nástěnku. Po pár měsících tíhnete spíše k modré? Není problém, prostě nástěnku "převlečete".
Teď si trochu připadám jako Horst Fux. =D =D Ale já to myslím vážně.
Z drátku si můžete vyrobit ozdobné poutko.
Zde přikládám k inspiraci fotku nástěnky, kterou jsem si udělala já.