Únor 2015

Čím možná jednou budu

24. února 2015 v 18:09 | Monica Hell |  Anima Mea
Čím jednou budu, nedokáže zatím asi nikdo s jistotou říct. I já doufám, že takové rozhodnutí mám ještě daleko. Až zemřu, má duše určitě na tomto světě neskončí. Bude tu dále, dokud nenaleznu smysl života a nedosáhnu Nirvány. Myslím, že to mě v blízké době nečeká.
Mám ráda volnost a přírodu. Z toho soudím, že bych mohla být nějaká šelma, která celé dny pobíhá v džungli. Jsem vcelku samotářská a hloubavá. Myslím, že bych mohla být kočkovitou šelmou, která se nedruží do smeček.
Od mala obdivuji šelmy jako je tygr, jaguár či panter. Myslím si, že už dávno mi bylo něco takového souzeno.
Možná tedy jednou budu divokým tygrem, který si celé dny bude užívat své svobody a své síly.

Ve škole nám učitelka zadala úvahu vysloveně na téma "Čím možná jednou budu". Když jsem jí odevzdala toto, vyčetla mi, že chtěla psát o povolání a nenechala si vymluvit, že já jsem se tématu držela, neboť v názvu nic o povolání řečeno není. Nejsem buddhistka, jen jsem chtěla napsat něco originálního a nečekaného, co nikoho jiného nenapadne.P. S.: Mám ráda společnost, nevadí mi, ale když jsem sama, jsem spokojená. :-)

Imbolc

2. února 2015 v 18:30 | Monica Hell |  Keltové
Imbolc [Imbolk], Imbolg nebo také Oimelc by se dal přeložit jako "ovčí mléko" či "v břiše" (březost). Dalším možným názvem je Lá na Feile Bríde tedy Brigitin den.

Imbolc je tradiční keltský svátek zasvěcený bohyni Brigit. Oslavuje příchod jara, vyznačující se delším dnem (slunce sílí) a rozením mláďat v měsíci únoru. Slaví se na přelomu ledna a února, Mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností. Paralelně s tímto svátkem jsou slaveny křesťanské Hromnice či wiccanský svátek světel.

Jelikož keltský den začíná již večer, svátek se slaví v předvečer 1. či 2. února. Byl slaven i při nejbližším úplňku.

V noci se dával ven kousek plátna, aby mu Brigit požehnala a obdařila ho svými schopnostmi. Tento kousek látky pak Keltové používali jako obvaz pro zraněné anebo je chránil před nebezpečím.

Keltové pletli slaměné Brigitiny kříže, které zavěšovali nad dveře svých obydlí, aby si zajistili ochranu po celý rok. Také je zapalovali a vyhazovali k nebi, aby posílili moc nového slunce.


Pletl se i tzv. Brigitin pás "Crios Bhrighid". Vlněné kruhy s rovnoměrně navázanými čtyřmi Brigitinými kříži z ovsa. Ty symbolizují čtyři hlavní mezníky v roce. Muži touto smyčkou procházeli, zatímco ženy ji vyzvedávaly nad hlavu. Dávala se také nad hlavu zvířatům, aby jim bylo požehnáno a posílili.

Součástí oslav bylo zapalování nových ohňů v kovárnách a domácnostech. Toto privilegium měly mladé dívky. Bohyně Brigit je totiž panenským aspektem trojjediné bohyně. Bývá zobrazována v bílých šatech. Proto se také pletly ze slámy malé panenky odívané do bílého plátna. S těmi pak mladé dívky chodily od domu k domu a starší hospodářky vždy panence darovaly nějakou drobnost, která by se dívce mohla hodit do budoucího života.

Prováděla se první jarní orba. Pluh vedly opět dívky a zapřahováni bývávali bílí býci nebo koně. S pluhem se oboralo pole po obvodu a do brázdy se vkládaly kousky chleba a sýra, což symbolizovalo dar bohům. Pokud pluhu kdokoliv zkřížil cestu, znamenalo to nepřízeň a malou úrodu.


Významným symbolem bylo ovčí mléko. To totiž mohlo lidi zachránit po dlouhé zimě. Pokud už docházely zásoby a ovcím se narodila jehňata, mohlo být mléko poslední možností k přežití.

Keltové se slavnostně umývali a odívali se do nových šatů.


Tradičně se zpívaly písně a tančilo se u velkých ohňů.PŘEJI VÁM VŠEM KRÁSNĚ PROŽITÉ OSLAVY IMBOLCU :-).